Logo Vinaři Moravská Nová ves

info@vinarimnves.cz +420 608 875 445


VAJN & ŠAJN - pouliční festival vína a jídla

Vinaři z Moravské Nové Vsi si pro Vás připravili letní zážitkový pouliční festival vína a jídla VAJN & ŠAJN v Moravské Nové Vsi. V sobotu 13.… více

Termíny akcí v roce 2022

Termíny akcí pro rok 2022 jsou: 5.7.2022 - Letní otevřené sklepy, 13.8.2022 - Vajn & šajn - pouliční festival vína a jídla, 10.9.2022 - Slavnost… více


Občanské sdružení Vinařský spolek

Vinařský spolek založili místní vinaři v roce 2003. Sdružuje asi 120 vinařů z Moravské Nové Vsi i blízkého okolí. Vinařský spolek organizuje vinařské akce v obci.

Sv. UrbanMístní vinaři vám povyprávějí příběh zrození vína. Začíná na jaře v probouzejících se vinicích a vrcholí v době vinobraní bublavým kvašením a zráním rodícího se vinného moku.

Pěstování vinné révy vtisklo obci charakteristický ráz. Ovlivňuje tamní život. Už na pečetidle obce byl používán vinařský symbol – révový keř na kůlu, který má po stranách vinařské nože.

Moravská Nová Ves patří mezi největší vinařské obce vinařské podoblasti Slovácká. Přes 340 registrovaných vinařů a drobných pěstitelů vinné révy obhospodařuje více než 130 hektarů vinic. K obci patří přes 170 vinných sklepů. Dříve bylo vcelku obvyklé, že k rodinným domům náleželo kromě přilehlého vinného sklepa a hospodářského zázemí i tak zvané humno – zahrada s vinohradem.

Místem vinařských akcí v obci se staly především známé vinařské uličky Výmol a Zátiší. Byly vybudované hlavně během hospodářské krize ve třicátých letech minulého století. Jsou postaveny z cihel, které vyráběla tamější cihelna. Protože v době krize neměla odbytiště, vybudovala sklepy a ty pak místních vinařům prodala. Na život ve vinařských uličkách dohlíží patron vinařů sv. Urban. Na opačném konci obce jsou zase sklepy zdobené malovanými žúdry.

 


Kterou z vinařských akcí v Moravské Nové Vsi letos navštívíte?

 • Letní otevřené sklepy (5. července)

  4196

 • Vajn & šajn - pouliční festival vína a jídla (21. srpna)

  4217

 • Podzimní otevřené sklepy (6. listopadu)

  4061

 • Navštívím jinou akci v Moravské Nové Vsi

  3934

Celkem hlasů: 16408

Vývrtka